V životě majitele je rozhodnutí nechat svého milovaného mazlíčka v klidu odejít za duhový most to nejtěžší, co musí na společné cestě životem rozhodnout. Zároveň je to právě majitel, který nejlépe pozná, že jeho zvířecí parťák došel cíle, za který již musí zvířátko pokračovat samo.
Neomlouvejte se… nemáte důvod
Zavolat nám na naše non-stop dispečerské číslo 778 011 112 není hanba, ale velká kuráž a my jsme si toho dobře vědomi. Dobře víme, že Vám je tento telefonní hovor nepříjemný, že byste tisíckrát raději volali kvůli čemukoliv jinému, než jen proto, abyste si nás povolali k uspání vlastního zvířátka.
Proto prosíme, neomlouvejte se nám v telefonu. My víme!
Rozhodnutí, které jste udělali, je z 99 % správné. K domácí eutanazii si nás volají majitelé mazlíčků, pro které už by setrvání mezi námi lidmi bylo jen utrpení. Nejčastěji se jedná o onkologické pacienty, nevyléčitelné neurologické prognózy, degenerativní onemocnění, stáří, které bolí aj. Vždy se však jedná o finální zdravotní stav zvířátka, pouze v takovém případě provádíme jeho uspání. Odmítáme takové případy, kdy si to přeje majitel ze svých osobních důvodů, např. agrese zvířete nebo stěhování majitele. Více o tomto tématu si můžete přečíst v tomto článku.
Jak poznáte, že nastal "čas odchodu”?
Víme, že nemusí být snadné poznat, že nastal ten správný čas. Pokud si nejste jistí, obraťte se na náš non-stop dispečink a pomůžeme se vám rozhodnout. Zdaleka ne všechny případy končí naším výjezdem záchranky. A některé výjezdy k domácímu uspání zvířátka končí i nasazením správné léčby a uzdravením. Nebojte se proto na nás obrátit, pomůžeme vám.
V posouzení zdravotního stavu zvířátka, které je v posledním stadiu života, vám pomohou následující projevy:
-
Apatie
- zvířátko nereaguje na obvyklé podněty
-
straní se společnosti
-
Ztráta chuti k jídlu
-
zvířátko odmítá příjem standardní stravy
-
odmítá i pamlsky nebo oblíbené žrádlo
-
odmítá pít
-
-
Pohybové obtíže
-
není již samo schopno pohybu
-
čas tráví jen na oblíbeném nebo jednom místě
-
-
Nekontrolovatelné vyprazdňování
-
zvířátko již čůrá a kálí pod sebe
-
-
Zrychlené nebo naopak zpomalené dýchání
-
Třes
-
může být způsoben bolestí
-
starší pacienti již mají problém s vlastní termoregulací
-
-
Zvířátko nijak nereaguje na nastavenou veterinární terapii
-
ošetřující lékař sám doporučí eutanazii
-
Nastala “ta” chvíle? Rozhodnutí zavolat nám zbytečně neodkládejte.
Často se setkáváme s prosbami, abychom přijeli až ve chvíli, kdy se sejde celá rodina a mohli jste se všichni rozloučit, což je naprosto v pořádku a pochopitelné. Pokud je zvířátko stabilizované, nijak netrpí, jeho životní komfort je v rámci možností zabezpečen, tak se snažíme přizpůsobit. Mějte prosím jen na paměti, že to děláte kvůli vašemu mazlíčkovi, aby se jemu ulevilo a více se netrápil.
My se po vašem zavolání snažíme dojet co nejdříve. Pokud se chce rozloučit s životním parťákem celá rodina, udělejte to co nejdříve.
Prosíme, respektujte chování zvířátka a řeč jeho umírajícího těla. O zbytek se postaráme my.
Jaký bude postup u domácího uspání zvířátka?
1) Úvodní informace o zvířátku
-
zavoláte na náš non-stop dispečink 778 011 112
-
krátce se Vás vyptáme na pár informací, které jsou potřebné pro další kroky
-
společně s vámi stanovíme čas našeho příjezdu s veterinárním lékařem k Vám domů
2) Průběh uspání zvířátka
-
na místě veterinární lékař zhodnotí zdravotní stav zvířátka - pokud veterinář nazná, že je ještě možnost záchrany, nabídneme Vám ji
-
následné uspání probíhá ve dvou krocích: nejprve uvedeme zvířátko do hluboké narkózy a poté proběhne aplikace finálního přípravku
-
zákrok není nikterak bolestivý, zvířátko je po celou dobu v hlubokém spánku, necítí vůbec nic
-
od prvotní kanylace po poslední injekci uběhne cca 15-20 minut a po celou dobu můžete být s vaším zvířecím kamarádem až do jeho posledního vydechnutí.
3) Po uspání
-
na místě vystavíme potvrzení o úmrtí, které slouží jako podklad pro odhlášení zvířátka na úřadě
-
v případě, že se rozhodnete pro následný převoz tělíčka do zvířecího krematoria v Brně nebo k ekologické likvidaci, vše pro Vás zajistíme s co největší empatií a pietou jak vůči Vám, tak vůči vašemu zvířecímu kamarádovi. Převoz tělíčka do krematoria v Brně je v rámci eutanázie zdarma, převozy (i k ekologické likvidaci) zajišťujemé také non-stop.
Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal. Jsi zodpovědný za svou růži...“ „Jsem zodpovědný za svou růži...,“ opakoval malý princ, aby si to zapamatoval.