Máme zde jaro a to je období rození mláďat napříč zvířecí říší a nám se začaly na dispečinku 778 011 112 zase scházet dotazy na nálezy mláďat volně žijících zvířat v naší přírodě. Pojďme si připomenout, protože opakování matka moudrosti, jak postupovat ještě dřív, než se rozhodneme "zachránit" mládě z volné přírody!
Vypadený ptáček z hnízda
- ptáčeti pomáhejte pouze tehdy, pokud se nachází v místě, kdy jej může srazit auto nebo bude jednoduchým terčem pro predátory!
- porozhlédněte se po hnízdě, nebude daleko od vypadlého ptáčete a umístěte jej poblíž hnízda nebo na vyvýšené místo (větvička stromu/keře) ptáče svým pískotem na sebe upozorní své rodiče a ti jej přiletí nakrmit
- na umístění mláděte si nemusíte brát rukavice nebo jiné ochranné pomůcky, ptáci nemají obecně dobrý čich, proto jej svým pachem neohrozíte
- spousta ptáčat opouští hnízdo ještě předtím, než jsou schopna létat a rodiče je krmí ještě dlouhou dobu po opuštění hnízda
Zajíčci
- Pokud je mládě na nebezpečném místě, například na kraji silnice, můžete jej přenést na prkénku nebo na lopatce (ne v ruce!) na bezpečnější místo. Ne dál, než 10 m, od původního místa. Matka si výborně pamatuje, kde mládě nechala a v tomto případě by ho nemusela najít.
- Mláďata zajíců se rodí už v březnu plně vyvinutá. Vidí, slyší a mají zuby. Samice je krmí jen jednou denně.
- Mládě zajíce prvních 10 dní nevydává pach, sedí na místě a nereaguje na okolí, což je pro něj nejlepší ochrana před predátory.
- Pokud naleznete zajíčka, který není zraněný a tiše sedí na místě, nechte ho na místě a co nejrychleji se vzdalte.
- V žádném případě se ho nedotýkejte, matka by ho už nemusela přijmout.
Srnčata
- Postup po nálezu srnčete je stejný, jako u malého zajíčka.
- Také srnky nechávají svá mláďata prvních 7 – 10 dní po porodu o samotě a přicházejí je kojit pouze jednou za několik hodin.
- Mimo tuto dobu leží srnčata tiše v trávě a nijak nereagují na okolí.
- Nevydávají žádný pach a jejich zbarvení jim umožňuje dokonale splynout s okolím. To je pro ně nejlepší ochrana před nepřáteli, neumí ještě běhat.
- Pokud srnče není zraněné a leží potichu v trávě, nedotýkejte se ho a co nejrychleji odejděte. Jeho matka je nejspíš někde poblíž a se strachem vás pozoruje.
- Opuštěné srnče, které potřebuje vaši pomoc poznáte podle toho, že zmateně pobíhá a hlasitě píská.
Veverky, ježci a kuny
- Veverky, ježci a kuny rodí a vychovávají svá mláďata v hnízdě.
- Pokud jsou nalezena malá, ještě nevidomá mláďata ježků, kun nebo veverek mimo hnízdo, potřebují lidskou pomoc.
- Jejich hnízdo bylo pravděpodobně zničeno nebo veverčí mládě upadlo matce při stěhování do jiného hnízda (veverky občas mění obydlí kvůli blechám).
- Pokud na zahradě či v lese naleznete hnízdo s mláďaty ježků nebo kun, nedotýkejte se jich a hnízdo co nejrychleji opusťte. Přestože u mláďat není jejich matka, určitě je nablízku a k mláďatům se po vašem odchodu vrátí.
- Mláďata veverek, kun a ježků potřebují pomoc pouze tehdy, pokud bylo jejich hnízdo zničeno, pokud jsou zraněná nebo pokud jejich matka uhynula.
- Opuštěné mládě ježka, kuny nebo veverky se pozná podle toho, že píská nebo vřeští a leze mimo hnízdo.
NEDOTÝKAT SE!
Pokud přes všechnu snahu u jakéhokoliv mláděte divokého zvířete došlo ke kontaktu s člověkem, nemusí být ještě vše ztraceno. Savčí mládě může být za určitých okolností navráceno rodičům.
Kontaktujte proto záchrannou stanici nebo zavolejte na dispečink Národní sítě záchranných stanic: 774 155 155.
Všechny postupy a kontakty na záchranné stanice v každém kraji naleznete v naší aplikaci Zvíře+